MRU stanowi bardzo ciekawy obiekt architektury militarnej. Na rozległy pas umocnień składały się potężne bunkry z podziemnymi magazynami i koszarami połączone korytarzami z osią systemu, podziemną Główna Drogą Ruchu. Korytarze wyposażone były w szyny umożliwiające przewóz zaopatrzenia kolejką. MRU do dziś zadziwia i intryguje swoją historią, rozmiarami, i stanem zachowania, z resztą jak każdy nieużywany obiekt militarny. Dodatkowo wrażenia te potęguje to, że w czasie i po wojnie MRU przechodził we władanie różnych armii, a wiele informacji nie znajduje wyjaśnienia.

Zgromadzone informacje pozwalają sądzić, że partie, położone za stacją kolejki Nordpol znajdują się pod wodą. Korytarz powoli schodzi w dół, aż lustro wody sięga stropu. Przebieg ich jest znany, zgodny z zachowanymi planami MRU. Łączna ich długość wynosi ponad 500 m, a głębokości są bardzo małe. Dokładny czas ani okoliczności zalania nie są znane.

Zalane korytarze byłyby atrakcyjne do nurkowania jaskiniowego, jednak kompleks MRU jest obecnie rezerwatem nietoperzy, swobodny dostęp do niego nie jest możliwy.


10 lat eksploracji masywu Bihor
23. Kwiecień 2010

Góry Bihor znajdują się w północno-zachodniej części Rumunii. Ze względu na swój unikatowy krajobraz i mikroklimat przyciągają turystów z całej Europy. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, że góry te są prawdziwym rajem dla speleologów.

III Międzynarodowy Kongres Nurkowania Jaskiniowego
27. Maj 2007

W dniach 18-19 maja, we Francji, odbył się III Międzynarodowy Kongres Nurkowania Jaskiniowego.

Zimowa (2006/2007) działalność PNJ - podsumowanie
07. Kwiecień 2007

Podczas zimy 2006/2007 speleonurkowie działający przy Podkomisji Nurkowania Jaskiniowego zorganizowali 5 biwaków jaskiniowych spędzając na nich łącznie 15 dni! Działaliśmy w Abchazji (Istocznik Mcziszta) oraz Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.